Analýza cenníkov: úplný návod na 2024 rok
Analýza cenníkov je pravidelná kontrola správnosti rozmiestnenia cenníkov v obchodu, ktorá pomáha FMCG spoločnosti porovnávať ceny s cenami konkurentov, analyzovať cenové stratégie.
Nesprávne rozmiestnený cenník môže priviesť k negatívnej skúsenosti v predajni, čo môže mať vplyv na retail a na výrobcu tovaru v dlhodobej perspektíve. Preto odborníkom, pracujúcim v tomto odvetví, je potrebné si držať situáciu pod kontrolou.
Začo je potrebný audit cenníkov: formovanie hlbšieho porozumenia
Retail a FMCG sú vysoko konkurenčné odvetvia podnikania, preto procesy a praktiky sa tu rýchlo menia.
Napríklad sa často menia ceny pre spotrebiteľov v dôsledku zvýšenia nákladov na nákup, promo akcií a iných marketingových akcií; mení sa aj vystavenie tovaru, keď na mieste jedného produktu už musí stáť iný. Preto vo veľkých obchodoch je zložité kontrolovať správnosť cenníkov.
A čo keď cena na polici nezodpovedá cene v šeku? To často zapríčiňuje spory na pokladní. Iní zákazníci začínajú byť nerôzny, veď také situácie vytvárajú napätie v rade. Podobné situácie sa stávajú často. Keď kupujúci nemôže pochopiť cenníku na polici, on sa rozhoduje buď vôbec nekupovať tovar, alebo ho kúpiť u konkurenta.
Okrem toho, takéto prípady môžu viesť ku serióznym problémom pre podnikanie, čo vyvoláva pocit nespokojnosti spotrebiteľov s retailom alebo značkami. Keď povesť značky a retailu je ohrozená, rýchlo napraviť situáciu sa nedá.
Aby sa vyhnúť takýmto situáciám, je potrebné neustále vykonávať audit cenníkov.
Čo dáva audit cenníkov spoločnostiam FMCG a retailu
Sme vyjasnili, že chyby v cenách môžu priviesť k dlhodobým problémom v podnikaní. Preto kontrola cenníkov je časť auditu predajni merchandiserami od FMCG spoločnosti. Pri návšteve obchodu, merchantdisery nie len kontrolujú vystavenie, ale aj informáciu a cenu tovaru na cenníkoch. To zabezpečuje, že ceny, ktoré vidia zákazníci, sú večné a presné.
Tu sú základné príčiny, prečo správne cenníky sú dôležité:
Lepšie pochopenie cien konkurentov
Presné informácie o cenách konkurentov je vážnym aspektom v budovaní vlastnej úspešnej cenovej stratégie. Monitorovanie cien konkurentov, dá sa regulovať svoje ceny na prilákanie väčšieho počtu kupujúcich.
Audit cenníkov pomáha sledovať ceny konkurentov, vrátané:
- Zliav.
- Nákupných cien.
- Maximálne maloobchodných cien atď.
Analýza cenovej stratégie konkurentov umožňuje sa dohodnúť o výhodnejších podmienkach s retailom aj pre podnikanie.
Zlepšenie praxe zákazníkov
Neprítomnosť cenníkov dráždi zákazníkov a vyvoláva zmätok a spory pri pokladni.
Takéto prípady kazia zážitok z nakupovania. Neustále problémy s cenníkmi môžu viesť k tomu, že ľudia začnú sa vyhýbať obchodu a uprednostňovať konkurentov so spoľahlivejším systémom tvorby cien.
Výsledkom je, že obchod stráca verných klientov, jeho reputácia trpí a tržby klesajú. Dokonca aj malé chyby v cenách, ak sa vyskytujú pravidelne, môžu spôsobiť značnú škodu podniku, narušiť dôveru zákazníkov a znížiť ich želanie vrátiť sa k nákupu.
Ako vykonávať audit cenníkov rýchlejšie a jednoduchšie
Vo väčšine prípadov mechandisery kontrolujú cenníky manuálne. Musia zadávať cenu tovaru do systému a porovnávať ju so zápisom v zozname produktov. Ale vždy je riziko chyby.
Keďže merchandising vyžaduje obnovenie cien v reálnom čase, mnohí retaileri využívajú nástroje pre automatizáciu procesov merchandisingu, ako aj napríklad Goods Checker.
Ako vyzerá proces auditu cenníkov s automatizáciou?
Rozoberme automatizáciu auditu cenníkov na príklade servisu Goods Chcker.
S Goods Checker merchandiseram stačí vyfotografovať tovary na polici, a riešenie s využitím počítačového videnia samostatne identifikuje tovary na polici a cenníky.
Automatizácia auditu cenníkov znižuje pravdepodobnosť chyb a skracuje čas, potrebný pre kontrolu správneho umiestnenia. Vďaka zvýšenej presnosti tvorby ceny za znižuje počet konfliktných situácií so zákazníkmi.
A čo viac, FMCG spoločnosti získavajú analytické údaje o cenách na svoje produkty v porovnaní s tovarmi konkurentov.
Pri využití týchto výkazov podnikateľ môže:
- Oceňovať reakciu spotrebiteľov na ceny.
- Sledovať činnosti konkurentov.
- Vyvíjať marketingové stratégie.
- Kontrolovať bonusový systém.
2024 rok je najlepšia doba pre automatizáciu merchandisingu
Presnosť a rýchlosť sú kľúčovými faktormi dlhodobého úspechu v podnikaní. Dnes sféra FMCG sa líši ekonomickou a politickou nestabilitou, ako aj zvýšením konkurencie v dôsledku rozvoja elektronického obchodu.
Tieto faktory je potrebné brať do úvahy pri formovaní cenovej politiky, zmeny sortimentu a vystavenia a pod.
Pre úspešný rozvoj podnikania je potrebné mať presnú, úplnú a aktuálnu informáciu. To môže zabezpečiť automatizácia procesov, ktorá do jednotných výkazov zhromaždí všetky potrebné informácie v rôznych sekciách.