Efektívny planogram alebo ako správne predstaviť tovar na polici
Rozmiestnenie tovarov v obchode môže sa zdať byť jednoduché. Ale v skutočnosti je to zložitý a premyslený proces, ktorý pomáha riadiť pozornosť ľudí, núti ich nakupovať potrebné tovary a robiť impulzívne nákupy.
Tento článok vám povie, akú úlohu v tom hrajú planogramy, aké môžu byť a ako vytvoriť efektívny planogram. Väčšina z úspešných FMCG spoločnosti používajú planogramy ako dôležitý nástroj pre zvýšenie predaja.
Čo je planogram
Planogram je nástroj, ktorý FMCG spoločnosti a retail využívajú na vizuálne predstavenie usporiadania tovarov na polici v obchodoch. Planogram je vytvorený na základe analýzy spotrebiteľského dopytu, charakteristík tovarov, dohôd s dodávateľmi a základných princípov merchandisingu.
Tradične planogramy sa vytvárali manuálne v Microsoft Excel, kde v každom poli bolo jedno SKU. Ale časom vystavovanie bolo zložitejšie, zvýšili sa požiadavky k dokumentu a pre vytvorenie planogramov boli vyvinuté špeciálne aplikácie.
Načo FMCG spoločnosti a distributéri používajú planogramy
Väčšia časť úspechu FMCG spoločnosti a ich distributérov závisí od toho, ako oni využívajú planogramy, nakoľko dobre oni môžu organizovať svoj tovar v obchodoch. Napríklad počas sviatkov, takých ako Halloween, darčekové sady dezertov je potrebné vystaviť na lepšie pozície. S pomocou planogramov FMCG spoločnosti zvyšujú počet impulzných nákupov, obrat tovaru.
Neustála analýza planogramov, vystavenia a dopytu pomáha pochopiť, aký tovar sa lepšie predáva a prečo, prečo tovar sa nepredáva, aká predajňa prináša väčšie zisky, či dodávatelia dodržiavajú dohody, ako fungujú promo akcie, POS materiály a iné marketingové aktivity.
Správne navrhnutý planogram a vystavenie podľa neho umožňujú vyniknúť medzi ostatnými produktmi a zvýšiť predaj.
Aké existujú typy planogramov
Planogramy sa zostavujú na základe rôznych ukazovateľov v závislosti od cieľom spoločnosti.
Na základe podielu na trhu. Čím väčší podiel na trhu zaberá produkt, tým lepšie miesta on získava. To je jedná z najpopulárnejších stratégii rozmiestnenia tovarov.
V závislosti od ziskovosti. Každý výrobca formuje rôznu maržu na svoju produkciu. Preto retail môže dať lepšie pozície tým tovarom, ktoré mu prinášajú väčší zisk. Takýto typ planogramov sa používa najčastejšie v malých obchodoch.
Podľa obchodného stavu. V tomto prípade väčšie a známejšie značky získavajú výhodnejšie miesta v obchodoch.
Blokové rozmiestnenie Tovary sú rozmiestnené podľa kategórií bez ohľadu podielu alebo značky. Pre zákazníkov je to pohodlne, pretože oni hneď môžu vidieť všetky značky a porovnávať si ich medzi sebou. Blokové rozmiestnenie môže byť horizontálne a vertikálne. Pri horizontálnom planograme rôzne značky sú rozmiestnené na jednej polici, pri vertikálnom na rôznych.
Čo robí planogram efektívnym
Planogram je schéma reálnej polici, preto musí brať do úvahy a zobrazovať všetky prvky police: rozmer zariadení, cenníky, POS materiály.
Planogram sa považuje za efektívny, ak vyčleňuje tovar spomedzi konkurentov a podporuje impulzívne nákupy. Pre vytvorenie efektívneho planogramu je potrebné si určiť aké kategórie a SKU v sortimente FMCG spoločnosti sú prioritné a musia byť umiestnené na najvýhodnejších pozíciach vo výklade, aby stimulovali predaj.
Päť princípov vytvorenia planogramu
Planogram musí sa zakladať na piatich základných princípoch.
Dostatočnosť. To znamená, že v predajniach musí byť predstavený celý aktívny sortiment produkcie s ohľadom na podiel predaja každej kategórie, dopyt a predaj, výmery obchodnej predajni, zariadenia, sezónnosť a ďalšie faktory. Základnou úlohou je predstaviť v predajniach všetky pozície a určiť potrebné množstvo obložení každého SKU.
Názornosť. Čim je tovar lepšie viditeľný, tým on vyzerá lákavejšie v porovnaní s konkurenciou, a tým je pravdepodobnejšie, že sa ocitne v košíku kupujúceho. Pri vytvorení planogramu je potrebné brať do úvahy úroveň prehľadu, balenie tovaru, správne vyberať POS materiály. Je dôležite si pamätať o rozložení tovarov na úrovni očí.
Konzistencia. Podľa tohto princípu tovary, ktoré sa navzájom doplňujú, sú zoskupené spolu. Príklad: popri syroch úspešne umiestňujú paštéty a mäsové nárezy alebo čaj/káva sa umiestňuje pri sladkostiach.
Kompatibilita. Princíp konzistencie doplňuje princíp kompatibility To znamená, že v blízkosti nesmú byť umiestnené tovary, ktoré môžu negatívne ovplyvniť susedné skupiny. To zahŕňa nesprávne vnímanie zákazníkov a kazenie potravín. Napríklad sypké obilniny a mäso nesmú byť uložené vedľa seba, pretože obilniny pohlcujú zápachy.
Efektívnosť. Tento princíp sa zakladá na rovnováhe medzi nákladmi a ziskom. Princíp je splnený vtedy, keď sa po realizácii planogramov zvýšila úroveň predaja a obratu tovaru.
Užitočné nástroje pre vytvorenie planogramov
Často sa planogramy vytvárajú v obyčajných MS Power Point alebo MS Excel. Zvyčajne sú to obyčajné tabuľky s názvami tovarov, zapísané v bunkách. S týmto prístupom tovary ľahko sa dajú popliesť medzi sebou, pretože SKU z jedného radu sa len mierne líšia. Výsledkom je, že dobre navrhnutý program nefunguje v reálnom živote a výkazy zobrazujú nesprávny obraz.
Pre riešenie tohto problému a pre zvýšenie pohodlia používania planogramov, IT-spoločnosti vypracovali špeciálnu aplikáciu, jednou z ktorých je Goods Checker.
Goods Checker je IT-riešenie na základe umelej inteligencie pre automatizáciu procesov merchadisingu. Riešenie pomáha vytvárať planogramy, ľahko ich editovať, sledovať správnosť rozmiestnenia tovarov na polici, získavať podrobnú analýzu.
Goods Checker obsahuje modul-konštruktér, kde je možné formovať elektronické planogramy. S pomocou tohto modulu manažér môže vytvoriť planogram so zobrazením desiatkov SKU len za niekoľko minút. Takýto prístup pomôže realistický predstaviť tovary s ohľadom rozmerov a vlastnosti obchodného vybavenia.
Manažéri zase nemusia triediť fotografie manuálne – môžu venovať viac času analytike a merchandiseri môžu okamžite určiť, ktoré produkty sú umiestnené nesprávne.
Výhody Goods Checker:
- Planogramy sa vytvárajú rýchlejšie, ako v MS Excel alebo MS PowerPoint.
- Pohodlný prístup k práci s planogramami s veľkým počtom predajných miest a typov zariadení.
- Pohodlné strom kategórii.
- Pohodlný interface na rýchle pridávanie nových tovarov a zariadení.
- Kontrola planogramu na správnosť: tovar vo vzduchu, prekrývajúci sa tovar, široký tovar na úzkom).
Dobrý planogram je základom úspešného predaja
Planogram je mapa, ktorá ukazuje presné umiestnenie každého produktu. Vytvorenie planogramu je strategickým procesom od ktorého závisi, nakoľko dobre bude vaš tovar viditelný na policiach v obchodoch a či zákazník obráti na neho pozornosť.
Hlavným cieľom planogramu je stimulovanie spotrebiteľov na impulzívne nákupy, preto je dôležite, žeby vystavovanie zodpovedalo vypracovanému planogramu. Preto je potrebné maximálne zjednodušiť zosúladenie planogramu a rozloženia a použiť moderné a pohodlné nástroje.